Oddíl plavání vznikl 24.4.1919 jako samostatný odbor SK Slavie, původně s dvěma pododbory (vodní pólo a skoky do vody). Závodníci tehdy trénovali i ve Vltavě, nebo např. v dnes již zpustlém bazénu pod Barrandovem, proslulém velice studenou vodou. Začátkem 60. let byl otevřen plavecký stadion v Podolí a oddíl našel útočiště tam.
Říjen 76 zahájen zkušební provoz krytého plaveckého bazénu v areálu SK Slavia v Praze – Vršovicích, 1.7.79 otevřen venkovní areál s 50m bazénem. V té době vzniká na Slavii další pododbor plaveckého oddílu – synchronizované plavání, jediný v Praze (v republice další už jen v Brně). Po otevření nového bazénu v Hloubětíně (v první polovině 80.let) ale akvabely přešly do tohoto nového bazénu a založily zde samostatný oddíl, který pod názvem Neptun úspěšně funguje dodnes. Také pododbory skoků do vody a vodního póla se postupem času osamostatnily a začaly pracovat jako samostatné oddíly, a tak dnes na bazénu spolupracují poměrně v souladu tři samostatné subjekty, zabývající se bazénovými sporty.
První roky po otevření vršovického bazénu byly velmi úspěšným obdobím v historii plavání ve Slavii. V té době bylo několik členů oddílu v republikové reprezentaci, např. Vladana Nováková (dorostenecká mistryně republiky), prsař Marek Boguszak, Ivana Šmídová, Jana Kulhánková. Závodníkům se věnovali dva trenéři, pánové Jiří Buňat a Karel Šmíd, předsedou oddílu byl p. Jiří Krippner. Pomáhá mnoho dobrovolných spolupracovníků.
V druhé polovině osmdesátých let, po odchodu výše uvedených závodníků plavání na Slavii poněkud ustupuje ze slávy. V roce 1991 odchází ze zdravotních důvodů trenér Šmíd, dva roky nato umírá i dosavadní duše oddílu, trenér Buňat. V té době začíná zcela nová éra našeho oddílu.
Předsedkyní oddílu se stala paní Jana Boubínová. Do reprezentačních družstev od žáků až po dorostence nás reprezentovali úspěšní plavci jako Radek Paulín, Věra Borůvková (také v dálkovém plavání), Linda Marková, Tereza Horáková, Petra Skálová, Nikola Kučerová (rovněž dálkové plavání), Veronika Boubínová, Zdeněk Františák nebo Martin Stehlík.
Všichni reprezentovali naši republiku a zároveň i náš oddíl na různých mezinárodních závodech. Zároveň byli medailisty a někteří i mistry České republiky.
V tomto tisíciletí tvořili duši oddílu trenéři jako Jana Boubínová, Zuzana Součková, Daniela Kočovská, Zdeněk Hoffer a Iwo Swaczyna. Přípravky dlouho vedli pánové Jan Procházka, O. Svatoš a V. Chvála. Mezi naše úspěšné odchovance v posledních letech patřili například Jakub Lahoda, Denisa Bartošová, Josefína Vojtěchová nebo Veronika Vráblíková.
Dnes máme přibližně 180 členů oddílu od veteránů až po nejmladší žáky. Nejstarší družstvo má na starosti Daniela Vávrová. Další družstva vedou Filip Brejla, Anna Cihlářová, Vojtěch Cihlář, přípravku má na starosti předsedkyně oddílu Jana Boubínová.